۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - March 31 , 2020
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳

حیات زیر آب ایران در خطر است +فیلم

نقدامروز: بیش از ۷۰ درصد جهان را پوشانده‌اند؛ کارخانه‌ای عظیم برای تولید اکسیژن و رحم امنی که حیات در آن آغاز شده. دریاها سرتاسر زمین را گرفته‌اند؛ با مجموعه متنوعی از اشکال حیات که زندگی روی کره زمین را تضمین می‌کنند.

آلودگی دریاها و از بین رفتن حیات در این پهنه وسیع، یعنی نابود شدن کل حیات در کره زمین. انسان هم استثنا نیست. برای همین هم امسال، موضوع روز جهانی حیات وحش، زندگی زیر آب نام‌گذاری شده تا اهمیت زندگی در دریاها را یادآوری کنند.

گرچه در همین نیم قرن اخیر جمعیت جانوران دریایی در زمین نصف شده، اما هنوز امیدی هست که بتوان کاری کرد. به‌خصوص کشورهایی که دریاهای اطرافشان در مرحله بحرانی است. مثل ایران خودمان که خلیج فارسش با بیش از ۷۰۰ چاه نفت فعال، بیشترین آلودگی نفتی را در جهان دارد. این دریای کم‌عمق تنوع بی‌نظیری از حیات را در خود جا داده که نابودی آن‌ها بر اکوسیستم کل جهان اثر خواهد گذاشت. در آب‌های جنوبی ایران بیش از دو هزار گونه جانوری و گیاهی شناسایی شده و جان بسیاری از آن‌ها در خطر نابودی قرار گرفته است.

برای آن‌که میزان تخریب را در آب‌های جنوبی ایران درک کنید، کافی است به تور صیادان محلی این مناطق نگاه کنید که بعد از هر صید، تا نیمه پر از زباله است. زباله‌هایی که دوباره به دریا برمی‌گردند.

دریای خزر هم در شمال ایران وضع اسفناکی دارد. زندگی آبزیان به شدت به خطر افتاده و برای نمونه، فقط حدود ٩٠ درصد ذخایر ماهیان خاویاری خزر از بین رفته و چیزی نمانده تا نسل فک خزر تنها پستاندار این دریای بسته منقرض شود. وضع حیات جانوری و گیاهی این منطقه در حدی از بحران قرار گرفته که کارشناسان حیات‌وحش زنگ خطر نابودی کامل دریای خزر را به صدا درآورده‌اند.

سازمان ملل شش سال است که سوم ماه مارس یعنی ۱۲ اسفندماه را روز جهانی حیات‌وحش نامیده و هر سال برای این روز موضوعی مشخص می‌کند تا آگاهی برای حفظ حیات در زمین بالا برود. ایران که در حفظ حیات جانوری و گیاهی در مرز خطر قرار گرفته، باید موضوع روز جهانی حیات‌وحش را جدی بگیرد.


حیات زیر آب ایران در خطر است +فیلم
لینک کوتاه : http://naghdemrooz.ir/?p=7630
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار