۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - April 4 , 2020
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵

۱۵ درمان خانگی برای حساسیت

نقدامروز: در این مطلب اطلاعاتی درباره درمان خانگی حساسیت، درمان خانگی حساسیت پوستی، درمان قطعی کهیر، درمان کهیر، پماد درمان کهیر، درمان خانگی کهیر در کودکان، برای درمان کهیر چه بخوریم، درمان خانگی آلرژی و درمان حساسیت پوستی بخوانید.
اگر سیستم ایمنی بدن شما به چیزی که دیگران را اذیت نمی‌کند واکنش نشان دهد شما دچار واکنش‌های آلرژیک یا حساسیت می‌شوید. برخی از مهم‌ترین عواملی که موجب بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شوند عبارت‌اند از:
• گرده‌ی گیاهان
• ذرات غبار
• مو و ذرات پوست حیوانات خانگی
• هاگ‌های قارچ
• نیش حشرات
• غذا
• دارو‌ها
حساسیت‌ها علت بروز برخی علائم هستند مانند:
• عطسه
• آب بینی
• خارش
• جوش و اگزما
• تورم
• تنگی نفس
پزشکان معمولاً برای درمان حساسیت از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند که معمولاً شامل دارودرمانی و ایمنی درمانی می‌شود؛ اما درمان‌های طبیعی و خانگی هم برای حساسیت وجود دارد که خوب است با آن‌ها هم آشنا شوید.
۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
بهترین درمان طبیعی برای حساسیت
بهترین درمان طبیعی برای حساسیت این است که تا جایی که ممکن است از عامل حساسیت‌زا دوری‌کنید. هم پزشکان و هم درمانگران طبیعی توصیه می‌کنند که تماستان را با عوامل حساسیت‌زا محدود کنید. شما باید از در معرض قرار دادن خودتان مقابل عوامل حساسیت‌زا بپرهیزید. مثلاً اگر شما به دارو‌های حاوی سولفانیلامید حساسیت دارید پزشک خود را در جریان بگذارید تا داروی جایگزین برایتان تجویز کند. ممکن است بگویید اجتناب از برخی عوامل حساسیت‌زا سخت است. در چنین مواردی بعدازآنکه علائم بروز حساسیت را با پزشکتان در میان گذاشتید می‌توانید از درمان‌های خانگی آلرژی برای درمان علائم حساسیت استفاده کنید.
درمان‌های خانگی حساسیت
شستشوی بیمه با محلول نمکی
بررسی ۱۰ مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که شستشوی بینی با محلول نمکی اثرات مفیدی هم بر کودکان و بر بزرگ‌سالان مبتلا به التهاب بینی که معمولاً به‌عنوان حساسیت فصلی شناخته می‌شود، دارد.
فیلتر‌های HEPA
با جمع‌آوری ذرات ریز معلق در هوا مانند گرده‌ی گیاهان، گردوغبار و موی حیوانات خانگی با فیلتر‌های جذب ذرات معلق HEPA می‌تواند عوامل حساسیت‌زا را در محیط خانه کاهش دهد.
۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
گیاه سایبان (باباآدم جنگلی)
در پژوهشی در سال ۲۰۰۳ مشخص‌شده این گیاه در درمان خارش چشم به‌اندازه‌ی آنتی‌هیستامین‌های خوراکی مؤثر است.
بروملاین
بروملاین نام آنزیمی است که در پاپایا و آناناس یافت می‌شود. این آنزیم با کاهش التهاب و ورم تنفس را بهبود می‌بخشد.

طب سوزنی

بررسی ۱۳ پژوهش در سال ۲۰۱۵ به این نتیجه رسید که طب سوزنی نتایج مثبتی در درمان التهابات آلرژیک فصلی و همیشگی دارد.
پروبیوتیک‌ها
بررسی ۲۳ پژوهش در سال ۲۰۱۵ نشان داد که پروبیوتیک‌ها می‌توانند علائم التهابی حساسیت را بهبود دهند.
عسل
گرچه شاهدی علمی برای این ادعا وجود ندارد، اما باور عمومی بر این است که اگر عسل تولیدشده در منطقه‌ی خودتان را بخورید حساسیت شما به گرده‌ی گیاهانی که زنبور برای تهیه‌ی عسل از آن‌ها استفاده کرده کاهش می‌یابد.
۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
تهویه‌ هوا و رطوبت‌زدایی
دستگاه‌های تهویه هوا و رطوبت‌زدا با از بین بردن رطوبت هوا می‌توانند شرایط رشد قارچ و کپک که اثرات منفی بر حساسیت دارند را از بین ببرند.
اسپرولینا
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که اسپرولینای خوراکی (یک جلبک سبز- آبی) اثرات ضد حساسیت در برابر التهابات آلرژیک از خود نشان داده است.
گزنه
درمانگران طبیعی گزنه را یک ضد حساسیت طبیعی می‌دانند و آن را برای درمان حساسیت پیشنهاد می‌کنند.
کوئرستین
کوئرستین پیشنهاد موردعلاقه درمانگران طبیعی است، زیرا معتقدند این ماده انتشار هیستامین‌ها را ثابت نگه می‌دارد و به کنترل علائم حساسیت کمک می‌کند. این ماده به‌صورت طبیعی در کلم بروکلی، گل‌کلم، چای سبز و مرکبات وجود دارد. ویتامین C. متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای کاهش سطح هیستامین روزانه ۲۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C. مصرف کنید.
روغن عصاره‌ نعناع فلفلی
مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۸ نشان داد که روغن نعناع فلفلی آن‌قدر اثرات ضد ورم و التهاب دارد که می‌توان از آن برای درمان علائم تنگی نفس و التهابات آلرژیک در درمان‌های بالینی استفاده کرد. روغن اسانس را می‌توان در هوا منتشر کرد، اما برای درمان موضعی باید آن را در یک روغن پایه حل کرد.
۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
روغن عصاره‌ اکالیپتوس
پیشنهاد می‌شود برای بهره بردن از اثرات ضد میکروبی این عصاره‌ی گیاهی در فصل حساسیت آن را به مواد شوینده ظرف و غذا اضافه کنید.
روغن عصاره‌ کندر
بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ می‌توان از روغن کندر برای درمان التهابات آلرژیک مزمن و همیشگی استفاده کرد. می‌توانید آن را در روغنی پایه حل کنید و به پشت گوش‌هایتان بمالید یا آن را در هوا منتشر کنید و تنفس کنید.
موارد احتیاطی هنگام استفاده از درمان‌های خانگی حساسیت
از درمان‌های خانگی برای درمان واکنش‌های آلرژیک شدید یا واکنش‌های حساسیتی شدید که با علائم زیر همراه است استفاده نکنید:
• اختلال تنفسی
• انقباض ریوی
• درد قفسه سینه
• تغییرات در فشارخون
• سرگیجه
• غش کردن
• اگزما و بثورات جلدی
• استفراغ

اگر دچار این علائم شدید سریعاً به دنبال درمان‌های پزشکی بروید. واکنش‌های شدید حساسیتی می‌تواند خطرات جانی داشته باشد.

استفاده از عصاره‌های روغنی خالی از خطر نیست. سازمان غذا و دارو آمریکا بر خلوص، کیفیت و بسته‌بندی این عصاره‌های روغنی نظارت نمی‌کند. خیلی مهم است که مطمئن شوید محصولی باکیفیت تهیه می‌کنید و آن را طبق دستورالعمل استعمال می‌کنید. ابتدا روغن ترکیبی با روغن پایه را در قسمت سالمی از پوست مانند ساعد آزمایش کنید. اگر طی بیست‌وچهار ساعت واکنش منفی نشان ندادید می‌توانید از آن با خیال راحت استفاده کنید. هر روغن جدید را امتحان کنید به‌خصوص اگر مستعد حساسیت هستید.
۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
نکته پایانی
بااینکه شواهد علمی برای مؤثر بودن درمان‌های خانگی حساسیت وجود دارد، اما بهتر است قبل از کاربرد این روش‌ها با پزشک خود مشورت کنید. یک معاینه‌ی تشخیصی کامل را انجام دهید و بعد به توصیه‌های پزشکتان در مورد بهترین درمان با توجه به شرایط ویژه‌ی خود گوش کنید.

۱۵ درمان خانگی برای حساسیت
لینک کوتاه : http://naghdemrooz.ir/?p=8618
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار