۲۶ تیر ۱۳۹۹ - July 16 , 2020
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰

انتقاد تند قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی از برنامه نود

نقدامروز: امیررضا واعظ آشتیانی، قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی اعتقاد دارد در برنامه نود رویه‌ای برای تحقیر کردن افراد وجود داشته است.

امیررضا واعظ آشتیانی، درباره تغییر و تحولات محتوایی برنامه نود که چند روزی است مطرح شده، گفت: می‌خواهم به این موضوع هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ ورزشی بپردازم. باید این موضوع را قبول داشته باشیم که مدتی است برنامه نود چیزی برای گفتن و موضوع جدیدی ندارد. این نکته بسیار حائز اهمیتی است که برنامه نود در سال‌های گذشته با بی‌محتوا بودن مواجه بوده است.

وی عنوان کرد: طبق فرمایشات امام خمینی (ره) صداوسیما باید دانشگاه باشد؛ بنابراین از دانشگاه انتظار زیادی می‌رود. برای اینکه ما از دانشگاه استفاده خوبی داشته باشیم باید محاسبه خوبی در موضوعاتش انجام دهیم تا این دانشگاه محلی برای آموزش شود و مردم احساس کنند که از صداوسیما می‌توانند به اندوخته‌شان اضافه کنند نه اینکه مردم برداشت‌ها و رفتار‌هایی را از لحاظ فرهنگی در صداوسیما بیاموزند که برای جامعه مفید نباشد.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال با بیان اینکه «در برنامه نود رویه‌ای برای تحقیر کردن افراد وجود داشته است»، تصریح کرد: هرچند مدتی است این اتفاق در برنامه نود کمتر رخ می‌دهد، اما در گذشته بار‌ها دیده شد که با افراد برخورد و رفتار‌های بدی می‌شد، آنهم در سیمای جمهوری اسلامی ایران که اصلاً دلیلی ندارد در آن چنین اتفاقاتی رقم بخورد.

واعظ آشتیانی خاطرنشان کرد: در بیانات و فرمایشات بزرگان دین و همچنین در کتاب قرآن سفارش شده که کسی حق ندارد آبروی مؤمنی را ببرد. اصلاً کسی حق ندارد آبروی غیرمسلمانان را هم ببرد، اما در برنامه نود این رفتار‌ها بار‌ها دیده شده است و در آن به دنبال بی‌آبرو کردن و تحقیر برخی افراد بودند. در گذشته شاهد این بودیم که عده زیادی به دنبال شکایت کردن از این برنامه بودند، اما گاهاً این شکایات با وساطت‌هایی بی‌نتیجه مانده بود.

قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی تصریح کرد: زمانی که بیننده تلویزیونی منتظر این است که در برنامه‌ای فردی، فرد دیگری را تحقیر کند، این دیگر دانشگاه نمی‌شود. اینکه یک برنامه تأثیرات مخرب فرهنگی به جا بگذارد که این تأثیرات به حوزه سیاست هم کشیده شود، این دیگر درست نیست. همان‌طور که ما در مناظره‌های انتخاباتی می‌دیدیم که اتفاقاتی مشابه اتفاقات برنامه نود در آن رخ می‌داد و این نشان می‌دهد، این رویه به اشتباه در جامعه نهادینه شده است. ما در این مدت در صداوسیما بینندگانی را تربیت کرده‌ایم که جلوی تلویزیون به دنبال این باشند که چه کسی، دیگری را تحقیر یا چه کسی دیگری را شکست می‌دهد. متأسفانه این اتفاقات رخ داده است و الان نیز وجود دارد.

وی مطرح کرد: زمانی که دو میلیون مخاطب در نظرسنجی‌های این برنامه شرکت می‌کنند این یعنی نقطه انحلال یا تحقیر فکری جامعه رخ داده است. در گذشته هشدار‌هایی در این رابطه داده شده بود، اما متأسفانه متولیان وقت صداوسیما توجهی به این مسائل نداشتند و فقط به دنبال جذب مخاطب بودند. به چه قیمتی باید مخاطب جذب شود؟! ما در گذشته روش‌های خوبی برای جذب مخاطب داشتیم که الان فراموش شده‌اند و الان فقط متوسل شده‌ایم به رفتار‌های پوپولیستی که تأثیرات منفی را در بر دارد.

آشتیانی با اشاره به اینکه برنامه نود از رسالت خود خارج شده است، در ادامه گفت: فرقی نمی‌کند که دولت آقای احمدی‌نژاد باشد یا آقای روحانی، اما دلیلی ندارد که یک برنامه ورزشی با وزیر امور خارجه گفتگو و مصاحبه کند؟! زمانی که این اتفاقات رخ می‌دهد و بعد وقتی که بحث قطع این برنامه و تغییر و تحولاتش پیش می‌آید، صداوسیما باید هزینه بپردازد. اگر اعتقاد به جایگاه تخصص‌ها دارید همه تخصص‌ها باید در امور خودشان کار کند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال افزود: از صداوسیما خواهش می‌کنم حضور افراد را بی‌جهت استمرار ندهد که بعد‌ها برای کنار گذاشتن‌شان مجبور شود، هزینه بپردازد. در هیچ جای دنیا این اتفاقات رخ نمی‌دهد که یک برنامه‌ای با این قدمت و با یک چارچوب روی آنتن برود. می‌آیید افرادی را با هزینه بیت‌المال به شهرت می‌رسانید و بعد همین افراد بلای جان‌تان می‌شوند. شما در سایر نهاد‌ها دقت کنید؛ همیشه نیرو‌ها جابه‌جا می‌شوند. این فلسفه و حکمت دارد,، اما ما به دنبال افراط یا تفریط هستیم. یا مرتب افراد را تغییر می‌دهیم و یا اینکه اجازه می‌دهیم یک نفر ۲۰ سال در یک جایگاه بماند و بعد که می‌خواهیم تغییراتی بدهیم، سلبریتی‌ها وارد می‌شوند و اعتراض می‌کنند، آن هم در حالی که اصلاً در حوزه تخصص‌شان نیست.

وی یادآور شد: اگر صداوسیما بخواهد طبق سیاست‌هایش اقداماتی انجام بدهد، بعد از آن با موضع‌گیری‌های عجیب و غریبی شاهد می‌شود. چرا این اتفاقات رخ می‌دهد؟ تصمیم صداوسیما برای اعمال تغییرات در برنامه نود، شجاعانه و منطقی است و باید خیلی زودتر انجام می‌شد. نمی‌گویم نود نکات مثبت و اثربخشی در این سال‌ها نداشته است,، اما این برنامه آرام آرام در مسیری‌هایی ورود کرد که درست نبود. این اعتقاد را دارم که صداوسیما در این تصمیم و در این مقطع شجاعانه برخورد کرده است. باید فضا‌ها را به نیرو، فکر و ایده‌های جدید داده شود.

قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی، در پایان اشاره کرد: ریاست جمهوری با این بزرگی هر چهار سال یک بار عوض می‌شود، مگر اینکه فردی مجدداً انتخاب شود، اما چطور ما تریبون مهمی را ۲۰ سال در اختیار یک فرد می‌گذاریم؟ این خیلی عجیب است و جای تأسف دارد. این نشان می‌دهد که در گذشته هیچ اراده‌ای برای مقابله با این موضوع وجود نداشته است.


انتقاد تند قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی از برنامه نود
لینک کوتاه : http://naghdemrooz.ir/?p=8654
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار